bg_BGhrpl_PL
bg_BGhrpl_PL
prezent dla Chorwata

7 sposobów na prezent dla Chorwata

Spis treści

 1. Chcesz kupić prezent dla gospodarzy w Chorwacji? Poniżej parę subiektywnych propozycji na upominek dla Chorwata (i Chorwatki)
 2. Słodycze
 3. Alkohol
 4. Przetwory
 5. Wędliny
 6. Pamiątki / souveniry
 7. Prezenty tematyczne
 8. Kartka pocztowa

Jeśli jeździsz do Chorwacji rokrocznie i lubisz kontakt z jej mieszkańcami (a nawet jeśli byłaś raz, ale masz miłe wspomnienia i zaprzyjaźniłaś się z gospodarzami wynajmowanego lokum), z całą pewnością zastanawiasz się nad prezentem dla znajomych Chorwatów. Być może chcesz odwdzięczyć się za otrzymane wcześniej prezenty czy po prostu – za gościnność. Co wziąć ze sobą przed kolejnym wypadem, aby sprawić im miłą niespodziankę i pozostawić dobre wrażenie?

Postaram się podrzucić Ci kilka praktycznych porad przed wyjazdem do Chorwacji i sprawdzonych pomysłów na souvenir z Polski, który sprawi obdarowanym radość i będzie się z nami miło kojarzyć.

Chcesz kupić prezent dla gospodarzy w Chorwacji? Poniżej parę subiektywnych propozycji na upominek dla Chorwata (i Chorwatki)

1. Słodycze

Słodycze [chorw. slatkiši] są niezawodnym prezentem od zawsze. Z pomocą przyjdą nam zarówno śliwki w czekoladzie czy też galaretki, jak też ptasie mleczko, czekoladki Kasztanki, Malaga, Michałki lub czekolady Wedla / firmy Wawel czy innej marki. Jedyny minus, to problem z ich przewiezieniem w chłodnych warunkach. Ja lubię szczególnie czekoladę z nadzieniem „kasztanki”, bo po pierwsze uwielbiam te czekoladki przywodzące na myśl smak dzieciństwa, a po drugie – za jednym zamachem załatwiam dobrą polską czekoladę + smak popularnych czekoladek. Takie 2 w 1 🙂

 

2. Alkohol

Pole do popisu mamy szerokie, począwszy od nalewek własnej roboty poprzez miód pitny (nie bez powodu wytwarzany w Polsce od wieków, chorw. gvirc, medovina) aż po wódkę (votka)- najlepiej żubrówkę lub coś z narodowym akcentem typu Chopin. Ja polecam żubrówkę (żubr to po chorwacku europski bizon), gdyż o to Chorwaci często pytają i chcą się dowiedzieć, skąd ta trawa i czemu pijemy tę wódkę z sokiem jabłkowym 😉 Można także wziąć jakieś polskie piwa (pivo) typu Żubr, Tyskie czy Żywiec lub nietypowo – jakieś lokalne. Przeważnie nawet zwykła puszka piwa dana w prezencie wprawia w dobry nastrój. 

Uwaga! Słowa „puszka” lepiej w Chorwacji unikać [puška oznacza pistolet]. Puszka (jako opakowanie np. piwa) po chorwacku to limenka.

 

3. Przetwory

Własne przetwory są zawsze w cenie. Nie bez powodu Chorwaci piją i cenią jedynie domaće vino, domaću rakiju i domaći sir. Czyli swojskie, własnej roboty. Grzybki (gljive), pikle, ogórki kiszone, kapusta kiszona (kiseli kupus) i ogólnie kwaszonki uważane są w Chorwacji za bardzo zdrowe.

Turystyczny przybornik językowy

Podszkol się z języka chorwackiego. Kup Turystyczny Przybornik Językowy – Słownik obrazkowy.

4. Wędliny

Teraz pewnie zjecie mnie żywcem – że wożenie żywności itd. Jasne, że nie przesadzałabym z tym. Zawsze należy brać pod uwagę warunki przechowywania oraz rozsądek (o ilości przewożonych produktów typu alkohol bez oclenia nie wspomnę 🙂 To trzeba sprawdzić przed wyruszeniem). Bezsporne jest jednak to, że nasze kiełbasy i wędliny cieszą się dobrą renomą i możemy je znajomym w Chorwacji sprezentować. Najlepiej w hermetycznym, oryginalnym opakowaniu. Najbardziej typowe: kabanosy, kiełbasa myśliwska, kiełbasa krakowska itp.

 

5. Pamiątki / souveniry

Gadżety związane z miastem, z którego przyjeżdżasz, będą zawsze miłym akcentem. Magnesy, notesy, długopis z motywem folklorystycznym czy smok spod Wawelu (vavelski zmaj) – takie souveniry z Polski będą jak znalazł. Wszelkie produkty z tzw. „cepelii” będą OK.

 

6. Prezenty tematyczne

Chorwaci uwielbiają Papieża – Polaka. Album dotyczący Jana Pawła II (Ivan Pavao Drugi) czy polskich sanktuariów (poljska svetišta) będzie z dużym prawdopodobieństwem trafionym prezentem. Zwłaszcza dla osób od 40 r.ż. wzwyż.

Innego typu albumy – turystyczne, artystyczne (malarskie), o Polsce – lub przewodniki po określonych miejscach w Polsce mogą zainteresować osoby lubiące zwiedzać i poznawać nowe kultury.

Dla wielbicieli sportu – gadżety sportowe, związane z futbolem (nogomet) czy np. skokami narciarskimi (Chorwaci uwielbiają narciarstwo – skijanje – to jeden z ich sportów narodowych).

 

7. Kartka pocztowa

Z doświadczenia wiem, że nawet nie mając prezentu dla znajomych w Chorwacji, można odwdzięczyć się im za gościnność i życzliwość. Wystarczy sam fakt porozmawiania z nimi, chęć nawiązania kontaktu, wspólnego wypicia kawy czy rakiji (to bardzo ważny dla nich zwyczaj i warto skorzystać, a nie odmawiać!). Nasze zadowolenie i polecenie ich zakwaterowania kolejnym wyjeżdżającym będzie dla naszych chorwackich gospodarzy najlepszym prezentem.

Nie zapominaj też, że istnieje poczta tradycyjna! Moim ulubionym sposobem okazania komuś przyjaźni jest wysyłanie jakiejś pięknej pocztówki (razglednica) po powrocie do Polski z bliskiego mi miejsca lub po prostu – z Krakowa, w którym mieszkam i który kocham. To niewielki gest, a sympatycznie jest otrzymać taki kawałek Polski uchwycony na zdjęciu oraz czyjeś miłe słowa napisane w jakimkolwiek języku (jeśli chcesz po chorwacku, śmiało! Próbuj! Mogę Ci pomóc, o tutaj)

 

Daj znać, czy coś jeszcze dodałabyś do tej listy? Jestem szalenie ciekawa i otwarta na nowe inspiracje prezentowe dla Chorwatów!

 

W ramach nauki słówek chorwackich i języka chorwackiego zapamiętaj także poniższe wyrazy:

poklon – prezent

poklanjati – dawać w prezencie

pokloniti – dać w prezencie

 

Jeśli czujesz, że potrzebujesz małego przygotowania językowego przed wyjazdem i podczas pobytu w Chorwacji, sięgnij po zestaw najpotrzebniejszych słówek przydatnych podczas podróżowania po Chorwacji, w restauracji, hotelu i na zakupachpobierz bezpłatny słowniczek obrazkowy

podstawowe słówka podczas pobytu w Chorwacji

40 wyrazów niezbędnych podczas pobytu w Chorwacji

 

 

 

Skomentuj post

Najnowsze komentarze

  Marta Gmyrek-Kowalska, tłumacz języka chorwackiego i bułgarskiego

  Mam na imię Marta. Pomagam ludziom urzeczywistniać marzenia o dogadywaniu się w języku obcym. Z wykształcenia: muzyk instrumentalista, kulturoznawczyni i filolog. Zawodowo: tłumaczka, lektorka języka chorwackiego i bułgarskiego, przewodniczka po Krakowie i muzyk. Prywatnie: żona, mama, obieżyświat, wielbicielka zwierząt, niepoprawna maniaczka książek i kawy.

  Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
  secretcats.pl - tworzenie stron internetowych