Spis treści
Jeśli jeździsz do Chorwacji rokrocznie i lubisz kontakt z jej mieszkańcami (a nawet jeśli byłaś raz, ale masz miłe wspomnienia i zaprzyjaźniłaś się z gospodarzami wynajmowanego lokum), z całą pewnością zastanawiasz się nad prezentem dla znajomych Chorwatów. Być może chcesz odwdzięczyć się za otrzymane wcześniej prezenty czy po prostu – za gościnność. Co wziąć ze sobą przed kolejnym wypadem, aby sprawić im miłą niespodziankę i pozostawić dobre wrażenie?
Postaram się podrzucić Ci kilka praktycznych porad przed wyjazdem do Chorwacji i sprawdzonych pomysłów na souvenir z Polski, który sprawi obdarowanym radość i będzie się z nami miło kojarzyć.
Słodycze [chorw. slatkiši] są niezawodnym prezentem od zawsze. Z pomocą przyjdą nam zarówno śliwki w czekoladzie czy też galaretki, jak też ptasie mleczko, czekoladki Kasztanki, Malaga, Michałki lub czekolady Wedla / firmy Wawel czy innej marki. Jedyny minus, to problem z ich przewiezieniem w chłodnych warunkach. Ja lubię szczególnie czekoladę z nadzieniem „kasztanki”, bo po pierwsze uwielbiam te czekoladki przywodzące na myśl smak dzieciństwa, a po drugie – za jednym zamachem załatwiam dobrą polską czekoladę + smak popularnych czekoladek. Takie 2 w 1 🙂
Pole do popisu mamy szerokie, począwszy od nalewek własnej roboty poprzez miód pitny (nie bez powodu wytwarzany w Polsce od wieków, chorw. gvirc, medovina) aż po wódkę (votka)- najlepiej żubrówkę lub coś z narodowym akcentem typu Chopin. Ja polecam żubrówkę (żubr to po chorwacku europski bizon), gdyż o to Chorwaci często pytają i chcą się dowiedzieć, skąd ta trawa i czemu pijemy tę wódkę z sokiem jabłkowym 😉 Można także wziąć jakieś polskie piwa (pivo) typu Żubr, Tyskie czy Żywiec lub nietypowo – jakieś lokalne. Przeważnie nawet zwykła puszka piwa dana w prezencie wprawia w dobry nastrój.
Uwaga! Słowa „puszka” lepiej w Chorwacji unikać [puška oznacza pistolet]. Puszka (jako opakowanie np. piwa) po chorwacku to limenka.
Własne przetwory są zawsze w cenie. Nie bez powodu Chorwaci piją i cenią jedynie domaće vino, domaću rakiju i domaći sir. Czyli swojskie, własnej roboty. Grzybki (gljive), pikle, ogórki kiszone, kapusta kiszona (kiseli kupus) i ogólnie kwaszonki uważane są w Chorwacji za bardzo zdrowe.
Teraz pewnie zjecie mnie żywcem – że wożenie żywności itd. Jasne, że nie przesadzałabym z tym. Zawsze należy brać pod uwagę warunki przechowywania oraz rozsądek (o ilości przewożonych produktów typu alkohol bez oclenia nie wspomnę 🙂 To trzeba sprawdzić przed wyruszeniem). Bezsporne jest jednak to, że nasze kiełbasy i wędliny cieszą się dobrą renomą i możemy je znajomym w Chorwacji sprezentować. Najlepiej w hermetycznym, oryginalnym opakowaniu. Najbardziej typowe: kabanosy, kiełbasa myśliwska, kiełbasa krakowska itp.
Gadżety związane z miastem, z którego przyjeżdżasz, będą zawsze miłym akcentem. Magnesy, notesy, długopis z motywem folklorystycznym czy smok spod Wawelu (vavelski zmaj) – takie souveniry z Polski będą jak znalazł. Wszelkie produkty z tzw. „cepelii” będą OK.
Chorwaci uwielbiają Papieża – Polaka. Album dotyczący Jana Pawła II (Ivan Pavao Drugi) czy polskich sanktuariów (poljska svetišta) będzie z dużym prawdopodobieństwem trafionym prezentem. Zwłaszcza dla osób od 40 r.ż. wzwyż.
Innego typu albumy – turystyczne, artystyczne (malarskie), o Polsce – lub przewodniki po określonych miejscach w Polsce mogą zainteresować osoby lubiące zwiedzać i poznawać nowe kultury.
Dla wielbicieli sportu – gadżety sportowe, związane z futbolem (nogomet) czy np. skokami narciarskimi (Chorwaci uwielbiają narciarstwo – skijanje – to jeden z ich sportów narodowych).
Z doświadczenia wiem, że nawet nie mając prezentu dla znajomych w Chorwacji, można odwdzięczyć się im za gościnność i życzliwość. Wystarczy sam fakt porozmawiania z nimi, chęć nawiązania kontaktu, wspólnego wypicia kawy czy rakiji (to bardzo ważny dla nich zwyczaj i warto skorzystać, a nie odmawiać!). Nasze zadowolenie i polecenie ich zakwaterowania kolejnym wyjeżdżającym będzie dla naszych chorwackich gospodarzy najlepszym prezentem.
Nie zapominaj też, że istnieje poczta tradycyjna! Moim ulubionym sposobem okazania komuś przyjaźni jest wysyłanie jakiejś pięknej pocztówki (razglednica) po powrocie do Polski z bliskiego mi miejsca lub po prostu – z Krakowa, w którym mieszkam i który kocham. To niewielki gest, a sympatycznie jest otrzymać taki kawałek Polski uchwycony na zdjęciu oraz czyjeś miłe słowa napisane w jakimkolwiek języku (jeśli chcesz po chorwacku, śmiało! Próbuj! Mogę Ci pomóc, o tutaj)
W ramach nauki słówek chorwackich i języka chorwackiego zapamiętaj także poniższe wyrazy:
poklon – prezent
poklanjati – dawać w prezencie
pokloniti – dać w prezencie
Jeśli czujesz, że potrzebujesz małego przygotowania językowego przed wyjazdem i podczas pobytu w Chorwacji, sięgnij po zestaw najpotrzebniejszych słówek przydatnych podczas podróżowania po Chorwacji, w restauracji, hotelu i na zakupach – pobierz bezpłatny słowniczek obrazkowy
Mam na imię Marta. Pomagam ludziom urzeczywistniać marzenia o dogadywaniu się w języku obcym. Z wykształcenia: muzyk instrumentalista, kulturoznawczyni i filolog. Zawodowo: tłumaczka, lektorka języka chorwackiego i bułgarskiego, przewodniczka po Krakowie i muzyk. Prywatnie: żona, mama, obieżyświat, wielbicielka zwierząt, niepoprawna maniaczka książek i kawy.
Na wszystkie pytania odpowiem najszybciej, jak jest to możliwe. Serdecznie zapraszam do kontaktu!
Dane kontaktowe
Marta Gmyrek-Kowalska
ul. Fatimska 21a
31-831 Kraków
tel: +48/ 664-911-099
e-mail: kontakt@lingua-art.pl
biuro:
pn-pt 8.30-16.30
Aleja Pokoju 1
31-548 Kraków
biuro REGUS, piętro 11
Dane do faktury:
Marta Gmyrek-Kowalska Lingua Art
ul. Zielonogórska 4
30-406 Кraków
NIP: 676-223-47-22
REGON: 360378679
Menu
Ważne informacje
Dane kontaktowe
Marta Gmyrek-Kowalska
ul. Fatimska 21a
31-831 Kraków
tel: +48/ 664-911-099
e-mail: kontakt@lingua-art.pl
biuro:
pn-pt 8.30-16.30
Aleja Pokoju 1
31-548 Kraków
biuro REGUS, piętro 11
Dane do faktury:
Marta Gmyrek-Kowalska Lingua Art
ul. Zielonogórska 4
30-406 Кraków
NIP: 676-223-47-22
REGON: 360378679