bg_BGhrpl_PL
bg_BGhrpl_PL
tenis w Chorwacji

Chorwaccy tenisiści i turniej ATP w Chorwacji 2021

Spis treści

 1. Istryjska trampolina do sukcesu, czyli gdzie przegrywali najbardziej znani chorwaccy tenisiści – aby wznieść się potem jeszcze wyżej
 2. Szczypta historii turnieju Croatia Open Umag
 3. Chorwaccy tenisiści – zwycięzcy Croatia Open Umag
 4. Ciekawostki nie tylko tenisowe
 5. Chorwaccy tenisiści na Croatia Open Umag w 2021 roku
 6. Dla ciekawych słówek chorwackich związanych z tenisem

Istryjska trampolina do sukcesu, czyli gdzie przegrywali najbardziej znani chorwaccy tenisiści – aby wznieść się potem jeszcze wyżej

Odkrywając chorwacką Istrię jako teren stosunkowo jeszcze mało zadeptany przez turystów, być może natkniesz się na ciekawe miejsce będące raz do roku centrum światowego tenisa (jak z dumą mówią Chorwaci). To tutaj, w niewielkiej miejscowości Umag odbywa się od 1990 roku turniej mężczyzn Croatia Open Umag w ramach rozgrywek ATP Tour 250. Poznaj ciekawostki związane z tym najważniejszym wydarzeniem tenisowym w Chorwacji i roli, jaką odegrali w nim najbardziej znani chorwaccy tenisiści.

Miejsce jest tym bardziej urokliwe, iż 13-tysięczny Umag kusi swoimi zakątkami, morze przyzywa wielbicieli aktywnego wypoczynku (z kortów widać morze), przyroda zachęca do relaksu, lokalna kuchnia – do delektowania się nią, a oprawa muzyczna wydarzeń sportowych jest okazją do poznania chorwackiej muzyki [chorw. glazba] i  druženja [integrowania się, wspólnego spędzania czasu]. 

Szczypta historii turnieju Croatia Open Umag

Już w 1968 roku istryjski departament turystyki poddał plan stworzenia kortów tenisowych na wybrzeżu Istrii w pobliżu Umagu, zaś w 1987 r.  przy okazji organizowania World Veterans Championship Austria Cup powstały podwaliny pod tutejszy kompleks tenisowy.

Pełna nazwa wydarzenia brzmi: Międzynarodowe Mistrzostwa Chorwacji w Tenisie. Notabene, turniej Croatia Open Umag zmieniał nazwę kilkakrotnie ze względów historycznych (1990-1991 r. Yugoslav Open), gdyż powstał jeszcze przed rozpadem Jugosławii. Od 1992 r. w nazwie pojawia się już Chorwacja (Croatia Open Umag) i tak trwa do dziś, choć od 2006 r. dodawany jest do nazwy główny sponsor turnieju (a byli to kolejno: Studena, Vegeta, Konzum i Plava Laguna). Ten ostatni sponsoruje Croatia Open Umag do dziś. 

W latach wojny w Chorwacji (1991-1995) turniej tenisowy w Umagu nie został wstrzymany i był jedynym międzynarodowym wydarzeniem sportowym w Chorwacji transmitowanym przez Eurosport.

Mecze rozgrywane są na kortach ziemnych kompleksu sportowego Stella Maris. W jego skład wchodzi kort centralny [chorw. središnji stadion) oraz 11 pozostałych kortów – całość zaprojektował w 1989 r. Marijan Videc. Kort centralny może pomieścić łącznie 4 tysiące widzów, a od 2016 r. został nazwany imieniem słynnego chorwackiego tenisisty: „ATP stadion Goran Ivanišević”.

Zwycięzca Plava Laguna Croatia Open Umag otrzymuje 250 punktów w rankingu ATP i 74 000 euro.

 

Chorwaccy tenisiści – zwycięzcy Croatia Open Umag

Nie od dziś wiadomo, że tenis jest jednym ze sportów narodowych Chorwatów. Nie dziwi więc, że zwycięzcą pierwszego turnieju w Umagu (1990 r.) był nie kto inny, jak Goran Prpić, który w finale pokonał późniejszą legendę chorwackiego tenisa, samego Gorana Ivaniševicia. Co ciekawe, obaj sportowcy zdobyli już jako para w deblu brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. O Prpiciu słyszeliśmy najwięcej w latach osiemdziesiątych, gdy jako reprezentant Jugosławii dochodził do półfinałów grupy światowej w latach 1988 i 1989. Ivanišević zrobił błyskotliwą karierę i, mimo przegranej w Umagu w 1990 r., stał się patronem tutejszego turnieju i jego symbolem. 

Podium w Umagu zdominowali jak dotąd niepodzielnie Hiszpanie. Dochodzili do finałów 18-krotnie, zwyciężając jak dotąd 10 razy. Carlos Moyá królował w Umagu pięć razy, w tym trzykrotnie rok po roku, za co otrzymał dodatkowo honorowe obywatelstwo miasta Umag. W 2004 r. chorwacki prezydent Stjepan Mesić wyróżnił Hiszpana za wyjątkowe osiągnięcia i promowanie Republiki Chorwacji na arenie międzynarodowej.

Z chorwackich gwiazd tenisa warto wspomnieć także Marina Ćilicia, który w 2011 r. był finalistą Umagu zarówno w grze solo, jak i w deblu. Rok później sięgnął po więcej – zdobył puchar wygrywając w finale z Marcelem Granollersem.

Spośród najbardziej znanych graczy ostatnich lat przypomnę rewelacyjnego serbskiego tenisistę, Novaka Đokovicia, który był finalistą Croatia Open w Umagu w 2006 r., ale wycofał się (krecz) na skutek problemów z oddychaniem po tym, jak prowadził 3:1 w tie breaku ze Stanem Wawrinką.

 

Ciekawostki nie tylko tenisowe

W rejonie Umagu, w kompleksie tenisowym Katoro Resort, który zapoczątkował marzenia o stworzeniu kortów ATP, nawet najmłodsi adepci tenisa mogą uczyć się u boku  legendarnego chorwackiego tenisisty Gorana Ivaniševicia. Od kilku lat funkcjonuje tam szkółka tenisowa „Umag Tennis Academy”.

W przerwie między emocjonującymi aktywnościami sportowymi warto rozejrzeć się po okolicy i zwiedzić Umag (po włosku Umago – na Istrii obowiązują dwujęzyczne napisy ze względu na wielowiekową przynależność tego półwyspu do Włoch). To jedna z najbardziej wysuniętych na północ miejscowości Chorwacji. Od granicy ze Słowenią dzieli ją zaledwie 10 km. Miasteczko ma w sobie ducha włoskich zakątków; pełno w nim ciasnych uliczek i charakterystycznych dzwonnic (jak ta w kościele Wniebowzięcia NMP ).  Niedaleko, bo 8 km od Umagu, znajduje się najczystsza plaża na całym wybrzeżu półwyspu Istria – plaża Kanegra, tuż obok miejsca, gdzie granica chorwacko-słoweńska rozdziela zatokę. W okolicy przebiega istryjski szlak winny, a w pobliżu miasta działa zakład przetwórstwa pomidorów firmy Podravka (produkującej słynną vegetę).

 

Chorwaccy tenisiści na Croatia Open Umag w 2021 roku

W 2020 r. wszystkie wydarzenia w ramach turnieju zostały odwołane z powodu pandemii koronawirusa. W tym roku (2021) organizatorzy głównego turnieju tenisowego oraz innych wydarzeń towarzyszących mają nadzieję, że Umag stanie się znów centrum światowego tenisa. Zaplanowano wiele dodatkowych atrakcji sportowych, m.in. turnieje VIP, Umag Stars Open oraz turniej ITF tenisistów na wózkach.

Od tego roku zainicjowano serię turniejów o nazwie „Road to Umag” będących wstępem do Croatia Open Umag i równocześnie – szansą dla chorwackich tenisistów, członków Chorwackiego Związku Tenisowego, na dostanie się do głównych lipcowych mistrzostw w Umagu. Gospodarzami rozgrywek kwalifikacyjnych będą trzy chorwackie miasta: Split, Karlovac i Požega. Troje zwycięzców oraz troje innych zawodników z przyznaną dziką kartą będzie mogło stoczyć bój na kortach Stella Maris o jedno miejsce w kwalifikacjach do Croatia Open. 

 

Dla ciekawych słówek chorwackich związanych z tenisem:

tenisač – tenisista

tenisačica – tenisistka

loptica – piłka tenisowa

reket – rakieta

mreža – siatka

igralište – kort

turnir – turniej

bodovi – punkty

ždrjeb – losowanie

kolo – runda

ljestvica – drabinka

ATP ljestvica – ranking ATP

plasman – pozycja w rankingu

najbolji plasman – najlepsza pozycja w rankingu

pobjednik – zwycięzca

pobjediti – wygrać

gubitnik – przegrany

izgubiti – przegrać / stracić

pozivnica – zaproszenie; tu: „dzika karta”

 

Koniecznie daj znać, czy ten temat jest dla Ciebie ciekawy. Pracuję nad kolejnymi artykułami poświęconymi tematyce sportu w Chorwacji i chorwackim tenisistom (i tenisistkom).

 

Źródła:

https://www.croatiaopen.hr

http://www.umagtennisacademy.com

www.itftennis.com

https://novakdjokovic.com/en/album/umag-2006/

 

Jeśli jesteś w Chorwacji po raz pierwszy i chcesz rozumieć więcej z tego, co Cię tam otacza – sięgnij po  20 wyrazów, które przydadzą Ci się w chorwackiej restauracji i podczas podróży – pobierz bezpłatny minisłownik obrazkowy

 

darmowy mini słownik chorwacko-polski

 

Skomentuj post

Najnowsze komentarze

  Marta Gmyrek-Kowalska, tłumacz języka chorwackiego i bułgarskiego

  Mam na imię Marta. Pomagam ludziom urzeczywistniać marzenia o dogadywaniu się w języku obcym. Z wykształcenia: muzyk instrumentalista, kulturoznawczyni i filolog. Zawodowo: tłumaczka, lektorka języka chorwackiego i bułgarskiego, przewodniczka po Krakowie i muzyk. Prywatnie: żona, mama, obieżyświat, wielbicielka zwierząt, niepoprawna maniaczka książek i kawy.

  Nieniejszy mail jest pułapką na osoby rozsyłające niechciane wiadomości. Prosimy o nie wysyłanie na niego żadnych wiadomości gdyż Państwa adres może zostać pernamentnie zablokowany. alexander@secretcats.pl. Jeśli jesteś właścicielem niniejszej strony możesz usunąć tę notkę jednak pamiętaj, że ta pułapka ogranicza niechciane maile wpadające na Twoje skrzynki pocztowe.
  secretcats.pl - tworzenie stron internetowych